Ugrás a tartalomhoz

mennyivel lesz emberbarátabb a hivatal?

1 reply to this topic

#1 Guest_Dr. Hankó Faragó Miklós_*

• Guests

Elküldve: 26 March 2003 - 12:20 PM

Tisztelt D.J.!

Nagyon fontos témát érint a kérdésével, nekem talán egy kicsit vesszőparipám is ez. Kiegészítendő az Ön felvetését: vajon felmérte-e már egyszer valaki, hogy naponta hány milliárd forint kárt okoz a hivatalok nem megfelelő működése, "packázása" (felesleges sorban állások - mert az ügyfélszolgálatra osztják be a legkevesebb és legudvariatlanabb alkalmazottat; még a komoly hatalommal felruházott hivatalok - APEH, Rendőrség, stb. - is szolgáltatást végeznek, az adófizető állampolgárok pénzén!!!). Jól jellemzi a helyzetet az a - gondolom jó drága - reklám, amelyben a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnokságának nevében valaki azt mondja: "Naponta több mint 1 milliárdot fizetnek be a költségvetésbe". Hát a VPOP egy forintot sem, azt az adófizető, vámot fizető magyar és külföldi polgárok, magáncégek fizetik be.

A hivatalok működésén tehát van bőven javítani való... Mindannyiunk joga és felelőssége, hogy a saját konkrét ügyünkben soha ne nyugodjunk bele az udvariatlanságba, netán jogellenes hivatalnoki viselkedésbe. A legtöbb hivatal alkalmazottjának munkáját magas szintű jogszabályok határozzák meg, amelyek legtöbbje utal arra a kötelezettségre, hogy milyen viselkedési normákhoz kell igazodniuk az ott dolgozóknak. Nagyon fontosnak tartom azt is, hogy azokat a hivatalnokokat - szerencsére sokan és egyre többen vannak -, akik kedvesek, udvariasak, segítőkészek, azokat segítsük mi is fegyelmezettséggel, és ha lehet, a pozitív észrevételeinket is juttassuk el a feletteseihez!

Nyugaton a legtöbb hivatalban valóban sokkal udvariasabbak, mint nálunk. Lehet, hogy a velem szemben álló ügyintézőnek nem vagyok szimpatikus, de ezt tilos érzékeltetnie, és ezt be is tartják - általában. Szerencsére azonban egyre több nálunk is a jó példa, és ezeket nem lehet eléggé dícsérni.

Erre más törvényi szabályozás, mint nálunk, tudtommal az Európai Unió országaiban sincs.

A két viselkedésmód közötti különbség egyébként jól jellemzi azt az általános szemléletbeli különbséget, amely a mindennapok terén - és nem csak a hivatalokban - mutatkozik meg az EU országai és hazánk között. A változáshoz sok időre lesz még szükség, de én ezen a téren is optimista vagyok, és igyekszem megtenni ennek érdekében mindazt, ami tőlem elvárható. Erre biztatom Önt is!

Tisztelettel: Dr. Hankó Faragó Miklós

#2 D.J.

Tag

• Members
  • PipaPipa
  • 59 Hozzászólás:

Elküldve: 25 March 2003 - 09:16 PM

Régi, és állandóan visszatérő gond, hogy a magyar hivatalok önkényeskedők, minden számít, csak az emberek udvarias, gyors kiszolgálása nem.
Fog-e ez változni az Unióban? Van ott erre valamiféle törvényi szabályozás?

Köszönöm!